بهترین وکیل کیفری مشهد
فهرست مقالات

بهترین وکیل کیفری مشهد

حمل و نگهداری اسپری فلفل و شوکر آیا از منظر قانون جرم است؟

در موارد زیادی دیده اید که افراد شوکر، گاز اشک آور یا فلفل همراه خود دارند و یا در دعوا های دسته جمعی برای ارعاب و دفاع و حتی حمله و تهدید آن را به کار می برند. اینکه سهولت و دسترسی این قبیل اقلام در بازار جای تامل و تعجب دارد بحث جدایی است اما در این مبحث میخوایم بدونیم که آیا افراد می توانند بدون مجوز های قانونی این موارد را تهیه و استفاده کنند یا قانون گذار حمل اسپری فلفل را جرم انگاری کرده است؟ پاسخ به این سوال را باید با توجه به قانون مبارزه با قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز پیدا کرد.

مجازات حمل اسپری فلفل

طبق ماده ۱۲  قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز، هر کس به طور غیرمجاز اقلام یا مواد تحت کنترل را خریداری، نگهداری یا حمل نماید و یا به توزیع یا فروش آنها اقدام کند و یا هر گونه معامله دیگری با آنها انجام دهد به ترتیب زیر به مجازات تعزیری محکوم می‌شود:
•الف ـ مواد رادیواکتیو یا میکروبی، به حبس از پانزده تا بیست و پنج تا سی سال
•ب ـ مواد منفجره نظامی یا شیمیایی، به حبس از دو تا پنج سال
•پ ـ مواد ناریه یا منفجره غیرنظامی، به حبس از شش ماه تا دو سال و جزای نقدی یک تا دو برابر ارزش مواد کشف‌شده و در صورتی که هدف از ارتکاب جرم مقاصد غیرامنیتی از قبیل بهره‌برداری غیرمجاز از معادن باشد، به حبس از نود و یک روز تا شش ماه
•ت ـ گازهای بی‌حس‌کننده، بیهوش‌کننده و اشک‌آور، به حبس از شش ماه تا دو سال
•ث ـ مواد محترقه و شوک‌دهنده‌ها (شوکرها)، به حبس از نود و یک روز تا شش ماه
خـرید و حمل مواد محترقه غیرمجاز که برای جشنها و مراسم استفاده می‌شود مستوجب جزای نقدی از پانصد هزار ریال تا ده میلیون ریال است. مواد محترقه‌ای که به تشخیص وزارت دفاع خطرساز نیست از شمول این ماده و تبصره آن خارج است.

دادگاه صالح رسیدگی به جرائم حمل اسپری و شوکر

بسیاری در این خصوص براین باور بودند که رسیدگی به این قبیل جرائم می بایست در دادگاه انقلاب رسیدگی شود. منتهی دیوان عالی کشور در رای صادره خود به تمام این شائبه ها و اختلافات پایان داد و اعلام نمود که رسیدگی به این جرائم ولو حمل اسلحه گرم در صلاحیت دادگاه کیفری۲(عمومی)می باشد.

آیا می توانیم مجوز حمل و نگهداری اسپری فلفل و شوکر برای دفاع شخصی بگیریم؟

بله- چنانچه شغل شما و کارتان طوری باشد که نیاز به اسپری فلفل شوکر یا وسایل دفاع شخصی داشته باشید می توانید با توجه به نوع شغل تان با مراجعه به پلیس پیشگیری درخواست تان مبنی بر استفاده از این وسایل را ارائه کنید. بعد از درخواست شما کمیسیونی در پلیس پیشگیری تشکیل شده و اعضای کمیسیون تشخیص می‌دهند آیا فرد توان و اجازه استفاده از این امکانات را دارد؟ اگر شما دارای توانایی برای این امر شناخته شوید باید مراحل دیگر آن را طی نمایید. تمام مراحل آن به وسیله نیروی انتظامی انجام می شود و برای استفاده آنها نیز محدوده خاصی تعیین می شود. مثلا اگر شما نگهبان محلی باشید و برای همان محل به شما اجازه استفاده از شوکر داده باشند نمی توانید خارج از محل کارتان از آن استفاده کنید.
برای دفاع و مشاوره کیفری با بهترین وکیل مشهد تماس بگیرید