ممنوع الخروج شدن فرد
فهرست مقالات

وکیل برای تجمیع املاک در مشهد

تجمیع در لغت به معنای فراهم آوردن ، گرد کردن،  به یکجا گرد کردن آمده و همان تجمع  و جمع کردن می باشد که میتوان در مقابل تفکیک آن را آورد پست قبل از اینکه به تجمیع بپردازیم ابتدا به تعریفی از تفکیک می پردازیم.

 تفکیک 

یعنی جدا کردن چیزی از چیز دیگر و زمانی به کار می رود که افراد در ملکی به صورت مشاع شریک باشند یا یک فرد به تنهایی صاحب ملک با متراژ مشخصی باشد و بخواهد آن را به قطعات کوچکتری تفکیک کند را گویند چرا که زمانی که افراد در زمین یا همان مال غیر منقول به‌طور مشاع مالک هستند یعنی اینکه هر فرد در جزء جزء آن ملک مالک است و نمی‌توان گفت که فلان بخش مال یک شریک و جای دیگر مالک شریک دیگر است و تمام شرکا در همه جای جای آن ملک شریک می باشد در این صورت وقتی بخواهد که هر قسمت مشخص شود یا یک مال غیر منقول به قطعات کوچکتری تقسیم شود تقاضای  تفکیک آن ملک را خواستار می شوند. اما واژه دیگری به نام افراز وجود دارد که زمانی است که شرکا بخواهند به مقدار سهم خود در زمین یا مال غیر منقول آن را تقسیم کنند ، تقاضای افراز می کنند یعنی به نسبت مقدار دانگی که هر شریک دارد مثلاً دو دانگ ، سه دانگ و غیره

تعریف تجمیع

همانطور که گفته شد  تجمیع دقیقا قرینه تفکیک می باشد یعنی گرد هم آمدند و زمانی انجام می شود که شخصی دارای چند ملک جدا هست و می خواهد برای همه اینها یک سند واحد بگیرد البته باید توجه کرد که برای این کار املاک باید در کنار یا مجاور هم باشند و سند هرکدام نباید بازداشت یا اینکه در رهن بانک و غیره باشد و نکته دیگر هم این است که باید کاربری همه آنها یکی باشد یعنی به طور مثال نمی‌توان یک زمین با کاربری تجاری را با یک زمین با کاربری مسکونی را تفکیک کرد.

مزایای تجمیع املاک

تجمیع املاک که باعث گرد اوردن چندین ملک قدیمی یا فرسوده به یک جا می شود قطعا مزایای هم برای مالک و هم سازنده و حتی دولت خواهد داشت که به صورت جدا به هر یک می پردازیم

 

مزایا برای دولت

یکی از مزایا برای دولت همین نوسازی بخش فرسوده بافت شهری می باشد  و باعث ساخت و ساز و نو سازی استاندارد می شود.

افزایش مواردی همچون زیباسازی شهری ، بالا بردن استقامت بنا ،و کاهش هزینه های شهرداری ها و دولت می باشد

مزایا برای سازنده

تسهیلات سرمایه گذاری و  اعطای وام و تراکم تشویقی  و درامد وسود از نظر فعالیت اقتصادی.

مزایا برای مالک

به علت این که بنای فرسوده جای خود را به بنای نو و جدید می دهد یکی از مزایا همین می باشد تحویل بنای نو به جای کهنه . از نظر اقتصادی و مالی هم ارزش ملک افزایش پیدا میکند و طبیعتا امکانات  بیشتری هم به وجود می اید. همانطور که گفته شد هم بنا مستحکم تر و مقاوم تر می شود و هم جدید باز  سازی شده و نو می شود پس بالا برد ایمنی را به همرا دارد.

جهت مشاوره با وکیل پایه یک با شماره درج شده در سایت تماس بگیرید.