رسیدگی به دادخواست نفی نسب
فهرست مقالات

رسیدگی به دادخواست نفی نسب

درخواست نفی از نسب یک اقدام حقوقی است که در حل بسیاری از مواردی که برای تعیین خویشاوندی بین افراد ایجاد می شود کارآمد و مؤثر است. نسب در لغت به معنای ارتباط خونی دو یا چند نفر است و اگر در این مورد اختلاف یا سؤالی پیش آمد از طریق دادگستری از طریق دادخواست نفی نسب از طریق مرجع قضایی حل و فصل می شود. . برای حل این مشکل اقداماتی  باید انجام داد.
نکته: بر اساس قوانین کشور ما، خویشاوندی به سه قسمت نسبی، سببی و رضاعی تقسیم می شود. رابطه نسبی به این معنی است که شخصی  مستقیم یا به واسطه همدیگر از طریق چنین رابطه ای متولد می شود.

اهمیت دادخواست نفی نسب

منظور از تقاضای انکار نسب زمانی مشخص می شود که در حقانیت فرزند یا فردی شک و تردید وجود داشته باشد و یا در ماهیت نسب تردید وجود داشته باشد. در این شرایط است که مردم باید مسیر قانونی را برای روشن شدن موضوع و رفع شبهات به وجود آمده از این راه طی کنند. هرگاه زن و مردی با هم ازدواج کنند، فرزندی که از آن زن به دنیا می‌آید، قطعاً با پدر و مادرش قرابت خونی مشترک دارد و از والدینش ارث می‌برد. ضمناً پدر و مادر موظف به پرداخت نفقه و تأمین هزینه های زندگی وی می باشند. حال اگر در اصل و نسب طفل شبهه وجود داشته باشد باید راه های قانونی را طی کرد و دادخواست مورد نظر یکی از رایج ترین و مهم ترین این راه هاست. در واقع زمانی که تقاضای نفی نسب برای تعیین نسب خونی طفل محرز می شود، موضوع اصلی مشروعیت یا نبودن فرزند متولد شده خواهد بود که دادگاه با جدیت پیگیری خواهد کرد.

 

نحوه رسیدگی به درخواست نفی نسب

به طور معمول، رسیدگی به پرونده نفی نسب با تهیه و تنظیم درخواست مربوطه و ارسال آن به دادگاه آغاز می شود. دادگاه صلاحیت رسیدگی به این گونه موارد را دارد. مشکل اصلی نفی نسب است. آیا دادگاه خانواده درخواست ابطال نسب را دارد باید مطابق قوانین و مقررات باشد. بی توجهی به قوانین و نکات اساسی آنها موجب رد درخواست از سوی دادگاه می شود. این به معنای صرف زمان و هزینه زیادی است که اغلب فراتر از توانایی های یک فرد است. یعنی اگر فردی به قوانین موجود در این موضوع پایبند باشد و به اصل اصلی – با استفاده از دانش و تجربه وکلای کار خبره – پایبند باشد، قطعاً نتایج مطلوب حاصل خواهد شد.البته این نکته را نباید فراموش کرد. زیرا در موضوع منکر پدر و مادر از اهمیت بالایی برخوردار است که در صورت اثبات یکسری حقوق و تشریفات تحقیقاتی و همچنین صدور رای قطعی برای فرد قائل می شود.آیا این یک پروسه طولانی و زمان بر است؟ به این ترتیب بهتر است این مسیر را با یک وکیل مجرب و ماهر طی کنید.ارائه مستندات قوی و مدارک محکمه پسند و همچنین استفاده از شهود به روند سریع پرونده کمک می کند. موارد مهم دیگری که تأثیر مثبتی بر روند قضایی، از جمله تئوری پزشکی قانونی آزمایش DNA و پذیرش خود کودکان در هنگام ورود به سن رشد یا بلوغ خواهد داشت.