وکیل پایه یک در مشهد
فهرست مقالات

وکیل سفته و چک مشهد

سفته چیست؟

سفته یکی از اسناد تجاری است که به موجب آن امضاکننده‌ سفته تعهد می‌دهد تا در موعد مقرر یا عندالمطالبه، مبلغی را دروجه فردیا موسسه ذکر شده درسفته بپردازد

 

مطالبه سفته

سفته در حقوق ایران ماهیت مدنی دارد و از بحث کیفری خارج است و صادر کننده مسئولیت کیفری ندارد . برای مطالبه وجه سفته در صورتی که دارنده سفته بخواهد بدوا توقیف اموال صادر کننده را دریافت کند مستلزم واخواست می باشد و باید سفته را از طریق بانک واخواست کند تا بتواند بدوا توقیف اموال یا تأمین خواسته بگیرد در غیر اینصورت باید به عنوان سند عادی درخواست مطالبه وجه انجام شود و پس از دریافت حکم قطعی در مرحله اجرا توقیف مال انجام شود .

 

مجلس شرایط استفاده از سفته را تعیین کرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز و در جریان بررسی لایحه تجارت، شرایط پرداخت سفته را تعیین کردند.

بر اساس ماده ۴۴۴، سند سفته باید متضمن موارد زیر باشد:

۱- قید کلمه «سفته» روی آن

۲- تعهد بی قید و شرط به پرداخت مبلغی معین

۳- نام شخصی که مبلغ باید در وجه و یا به حواله‌کرد او پرداخت شود (دارنده سفته)

۴- تاریخ صدور، به روز و ماه و سال

۵- محل صدور

۶- سررسید پرداخت

۷- محل پرداخت

۸- امضاء صادرکننده (متعهد)

نحوه مطالبه وجه توسط وکیل از طریق دادگاه

نحوه مطالبه وجه از طرق دادگاه به شرح زیر میباشد :

 • مراجعه به دفتر خدمات قضایی
 • تعیین محل دادگاه و ارائه مدارک
 • واخواست سفته
 • نحوه پرداخت و توقیف اموال

شیوه وصول چک صیادی توسط وکیل چک

. شیوه وصول چک صیادی توسط وکیل چک با چک های قدیمی دارای تفاوت‌های اساسی است. در این چک ها، شماره ۱۶ رقمی موسوم به شناسه چک وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن استعلام وضعیت چک و شخص صادر کننده را دریافت نمود. وکیل چک می‌بایست نسبت به تغییرات رخ داده در مورد مطالبه وجه چک صیادی آگاهی کامل داشته باشد

توقیف اموال توسط وکیل چک

مهم ترین کار وکیل چک و سفته توقیف اموال است . اگر وکیل در توقیف اموال تعلل داشته باشد امکان رخ دادن مشکلات وجود دارد و امکان  انتقال اموال توسط شخص صادر کننده چک و فرار از دین وی، پیچیدگی‌های پرونده را دو چندان میکند.

مزایای استفاده از وکیل چک و سفته

 • عدم نباز حضور موکل
 • سرفه جویی در زمان
 • گرفتن کامل حق موکل

انواع چک

 • چک عادی
 • چک تضمین شده
 • چک مسافرتی
 • چک تایید شده

 

ماده 14 قانون صدور چک

صادر کننده چک یا ذینفع یا قائم مقام قانونی آنها با تصریح به این که چک مفقود یا سرقت یا جعل شده و یا از طریق کلاهبرداری یا خیانت در امانت یا جرائم دیگری تحصیل گردیده ، می تواند کتبا دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد . دارنده چک می تواند علیه کسی که دستور عدم پرداخت داده شکایت کند و هرگاه خلاف ادعایی که موجب عدم پرداخت شده ثابت گردد ، دستور دهنده علاوه بر مطالبه وجه چک و مجازات مقرر در ماده ۷ این قانون به پرداخت کلیه خسارات وارده به دارنده چک محکوم خواهد شد !

 

انواع سفته براساس کاربرد

 • سفته جهت ضمانت
 • سفته حسن انجام کار (استخدام)
 • سفته بدون امضا
 • سفته برای انجام معاملات
 • سفته بدون تاریخ
 •  سفته در وجه حامل

روش های وصول سفته

سفته مجازات کیفری ندارد و در صورت عدم توافق طرفین، شکایت فقط جنبه حقوقی دارد.
دارنده سفته می‌تواند در تاریخ مشخص شده اقدام به مطالبه مبلغ آن کند و در صورتی‌که موفق به دریافت مبلغ نشد، تا ۱۰ روز از تاریخ سررسید باید سفته را واخواست کند.
دعوی‌های ناشی از اجرای سفته بیشتر مربوط به خسارت، توقیف اموال یا خیانت در امانت است و سفته‌های ناشی از این تعهدها امکان مطالبه وجه دارد، ولی در این حالت سفته در حد رسید عادی خواهد بود و دعوی ناشی از آن نیز یک دعوای مدنی محسوب می‌شود.

تفاوت های چک و سفته

 • چک جنبه کیفری دارد ولی سفته حقوقی است.
 • چک بدون اخذ گواهی عدم پرداخت از بانک (واخواست) و بدون برگشت زدن، قابل طرح دعوا و مطالبه در دادگاه نیست.
 • صدور گواهی عدم پرداخت چک در حکم واخواست چک است و رایگان انجام می‎شود
 • گرفتن دسته‎چک از بانک هزینه‎ای ندارد و مالیات قابل توجهی به آن تعلق نمی‎گیرد. ولی گرفتن سفته خصوصا مبالغ بالا و تعداد زیاد، هزینه دارد و بر اساس مبلغ چاپ‎شده در سفته مالیات اخذ می‎شود.
 • با استناد به چک و گواهی عدم پرداخت آن می‎توانید بدون واریز خسارت احتمالی به صندوق دادگستری، اموال بدهکار را توقیف کنید
 • امضای چک قابل انکار نیست. ولی امضای سفته قابل انکار است.
 • صدور چک در وجه خود صادرکننده ممکن است. ولی صدور سفته در وجه خود صادرکننده صحیح نیست.
 • گرفتن دسته ‎چک محدودیت قانونی و تشریفات دارد. ولی تهیه سفته بدون محدودیت و آسان است.
 • درج مبلغ در سفته اصولاً محدود به مبلغ چاپ‎شده در سفته است. ولی درج مبلغ در چک نامحدود است

 

چک بهتر است یا سفته

۱- چک جنبه کیفری دارد ولی سفته حقوقی است ، به این معنا که صدور چک بلامحل در شرایطی جرم است ولی عدم پرداخت سفته در سرسید آن ، مطلقاً جرم نیست . البته طرح دعوای سفته در دادگاه حقوقی در نهایت منجر به حکم جلب صادر کننده سفته می شود ( ولی این حکم جلب و بازداشت بدهکار ، سوء پیشینه کیفری برای او محسوب نمی شود و آثار حکم کیفری چک را ندارد . بنابراین چک از این جهت که ممكن است دارنده آن را زودتر به نتیجه مطلوب برساند ، بهتر است)

۲- چک بدون اخذ گواهی عدم پرداخت از بانک ( بدون برگشت زدن ) ، قابل طرح دعوا مطالبه در دادگاه نیست و حتما باید گواهی عدم پرداخت چک هم ضمیمه دادخواست باشد ولی سفته بدون واخواست کردن آن ( بدون برگشت زدن ) نیز در دادگاه قابل مطالبه است ( اخذ گواهی عدم پرداخت چک کار سختی نیست )

۳- صدور گواهی عدم پرداخت چک رایگان انجام می شود ، یعنی بانک برای صدور گواهی عدم پرداخت چک ، هزینه ای نمی گیرد ولی واخواست سفته ( اعتراض عدم پرداخت سفته ) هزینه دارد و ۲ درصد مبلغ سفته را باید بابت واخواست سفته بپردازید ، پس از این جهت نیز چک ، بهتر از سفته است .

 

اثر واخواست سفته – عدم پرداخت وجه سفته

دارنده سفته فقط وقتی می تواند از امتیازات اسناد تجاری بهره ببرد و دعوای سفته فقط وقتی دعوای تجاری محسوب می شود و سفته فقط وقتی سند تجاری است که ظرف 10 روز از تاریخ مندرج در آن واخواست شود یا به تعبیر دیگر عدم پرداخت آن از سوی مرجع صالح و رسمی (اداره واخواست اسناد تجاری) گواهی شود.واخواست و واخواست نامه شبیه همان چیزی است که در مورد چک به آن برگشت و گواهی عدم پرداخت گفته می شود.

 

پشت نویسی سفته

یکی از اقدامات رایج در خصوص سفته یا فته طلب ، ظهرنویسی یا پشت نویسی آن است . در پاسخ به این سوال که پشت نویسی سفته چیست و به چه منظور انجام می شود ، باید گفت ظهرنویسی سفته به نوشته هایی گفته می شود که در ظهر یا پشت سفته به منظور انتقال دادن سفته ، وکالت دادن به دیگری برای مطالبه وجه سفته و یا ضمانت کردن از صادر کننده سفته بابت پرداخت وجه سفته قید می شود. .

 

واخواست سفته چیست ؟

اگر صادر کننده سفته در تاریخ سررسید مبلغ تعیین شده را پرداخت نکند شخص دارنده سفته اعتراض خود را از طریق واخواست سفته در مدت ده روز از تاریخ مقرر اعلام میکند . شخص طلبکار از طریق دادگاه اقدام به تنظیم و ارسال واخواست سفته میکند

برات چیست؟

برات یک سند تجاری است که بر اساس آن فردی از فرد دیگر می‌خواهد که مبلغی را در وجه یا حواله‌کرد یک فرد معین یا شخص ثالث در زمان مشخص (آینده) بپردازد.

تفاوت بین سفته و برات

برات باید به قبولی محال علیه (کسی که برات را باید بپردازد) رسیده باشد در صورتی که سفته خود از طرف متعهد قبول شده است . به عبارت دیگر سفته به محض صدور دین متعهد است در صورتی که برات پس از قبولی برات‌گیر بدهی تلقی میشود. در برات قید اسم محال‌له (دارندهٔ برات، کسی که مبلغ برات را دریافت میکند ) الزامی است ولی سفته را می‌توان بدون ذکر نام گیرنده سفته در وجه حامل صادر کرد.

به چه چکی چک برگشتی می‌گویند؟

مطابق قانون صدور چک ، کسی که چک صادر می‌کند باید در تاریخ درج شده در چک به اندازه مبلغ نوشته شده در چک ، در حساب بانکی‌اش وجه نقد داشته باشد . در غیر این صورت ، می‌توان چک را برگشت زد و علیه صادرکننده چک اقدامات قانونی لازم را انجام داد . به این نوع از چک‌ها چک برگشتی یا چک بلامحل می‌گویند.

 

آیا برگشت زدن چک برابر با شکایت کردن است؟

جواب این سوال خیر است . اکثر مردم فکر میکنند با برگشت زدن چک میتوانند تمام حق و حقوق خود را بگیرند اما اینطور نیست . باید بدانید که بعد از برگشت زدن چک، حتما باید شکایت کیفری یا دادخواست حقوقی خود را به مراجع قضایی تقدیم کنید و برای این منظور از زمان دریافت گواهی عدم پرداخت، فقط ۶ ماه برای شکایت چک برگشتی فرصت دارید.

 

 

چک به ۱۰ دلیل در شعب بانک‌ها برگشت میخورد

چک عادی به چکی گفته می‌شود که اشخاص ، عهده بانک‌ها به حساب جاری خود صادر کرده و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادرکننده آن ندارد . گیرنده وجه چک ممکـن است خود صادرکننده یا حامل چک بوده و یا این که چک در وجه شـخص معـین و یا بـه حواله‌ کرد آن شخص صادر شده باشد ، این چک‌ها به دو دسته چک‌های وصولی و برگشتی تقسیم می‌شود.

چک وصولی به چکی گفته می‌شود که صحت آن مورد تایید بانک عهده بوده و بانک نسـبت بـه پرداخت آن اقدام کرده است.

چک برگشتی به چکی گفته می‌شود که در هنگام ارائه به بانک جهـت وصول، به دلایل ذیـل غیر قابل پرداخت است:

۱. امضا مطابقت ندارد.

۲. نقص امضا دارد

۳. مغایرت تاریخ عددی و حروفی.

۴. امضا چک مخدوش است.

۵. مندرجات چک مخدوش است.

۶. مبلغ حروفی با عددی چک مغایر است.

۷. حساب مورد نظر مسدود است.

۸. چک با این سری و سریال مسدود است.

۹. حساب دارای کسر موجودی است.

۱۰. حساب مورد نظر فاقد موجودی است.

 

واخواست سفته به چه معناست؟

چنانچه دارنده سفته در تاریخ سررسید آن به صادر کننده مراجعه و در موعد مقرر وجه آن پرداخت نشود، وی تا 10 روز پس از تاریخ سر رسید اقدام به تهیه فرم واخواست نامه کرده و پس از تکمیل فرم مذکور در سه نسخه و الصاق تمبر و تقدیم آن به مرجع قضایی، دادگاه دستور ابلاغ آن را متعهد پرداخت می‎دهد.

واخواست نامه فرم چاپی است که در بعضی از دادگاه ها و بانک های ملی موجود می باشد. کاربرد آن به این صورت است که، اگر با شرایط فوق، از دادگاه تقاضای توقیف اموال متعهد شود، پرداخت خسارت احتمالی منتقی می‎باشد.

 

چگونه به کارفرما سفته دهیم و بعد گرفتار دادگاه نشویم؟

 •  دلیل را حتما در سفته قید کنید و بهتر هست در قسمت تاریخ سفته، علت را بنوسید: “بابت حسن انجام کار”
 •  شماره سفته رو حتما در قرارداد بنویسید . تا مشخص بشه سفته رو صرفا بابت این قرارداد ارائه دادید .
 •  شرح وظایف رو در قرارداد بیارید تا روشن بشه که چه وظیفه ای رو اگر انجام ندید، کارفرما میتونه سفته رو در دادگاه  به اجرا بگذاره .
 •  اگر موارد فوق رو انجام ندید، کارفرما میتونه به هر دلیلی، مبلغ سفته را از شما مطالبه کنه و در مقابل شما هیچگونه مدرکی نخواهید داشت‌ .
 •  نکته بسیار مهم هم برای کارفرماها : اگر بدون هیچ علت خاصی، سفته کارمند یا کارگر را به اجرا بگذارید، اگر در دادگاه کیفری ثابت شود که خیانت در امانت کرده‌اید و سفته را بدون دلیل در دادگاه اجرا گذاشته اید، امکان داره به حبس هم حتی محکوم بشید به علت جرم خیانت در امانت.

مشاوره با وکیل چک و سفته در مشهد: 09156024004